ANADOLU PAMUĞUNU KURAKLIK VURUYOR

Çiftçi kendi elektriğini devlet desteğiyle Güneş enerjisinden kendisi üretebilir

Pamuk üreticilerini bir yandan küresel ısınmaya bağlı çöl sıcakları vururken diğer yandan sık sık elektriklerin kesilmesi ve geç onarılması nedeniyle mağdur oluyor. Geçen yıla oranla bu yıl pamukta beklenen rekolteye ulaşılamayacağı ve bunun tekstil sektörünü olumsuz etkileyeceği ifade edilirken Şahin Pamuk Enerji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Burhan cahit Bingöl çiftçilerin kendi eletriklerini güneş enerjisinden üretebileceklerini belirterek bunun için devlet desteği şarttır açıklamasını yaptı.

Dünya genelinde yaşanan kuraklık bir çok tarım ürününü olumsuz etkilerken dünya tekstil sektörünü yakından ilgilendiren pamuk'ta da önemli oranda rekolte düşüklüğü bekleniyor.

Türkiye'nin de çöl sıcaklarından etkilenmesinin yanı sıra pamuğa en büyük darbenin sık sık kesilen elektrik tarafından vurulduğu, çiftçinin elektrik sorunu yaşadığı için pamuk tarlalarını sulayamadığı ifade edildi.

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Şahin Pamuk Enerji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Cahit Bingöl Türkiye'de bu yıl pamuk çitçisinin görülmemiş bir şekilde mağduriyet yaşadığını belirterek "Türk tekstil sanayisinin en önemli ham maddelerinden birisi olan pamuk için maalesef bu yıl fazla olumlu konuşmak çok zor. Bir yandan kuraklık, bir yandan çözüm bulunamayan elektrik sorunu tarlada pamuk üreticisini mağdur ediyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde vatandaşlarımız tarlalarını sağlıklı olarak sulayamamakta, yapılan yatırımlar adeta çöpe gitmektedir. Pamuk fidanları sulanamadığı için tarlalarda aşırı sıcaklardan olumsuz etkilenmekte ve kuraklığında etkisiyle istenen pamuk üretiminde bu yıl önemli oranda rekolte düşüşünün yaşanması beklenmektedir.

Bölgenin şu anda en önemli elektrik sonunu teknik alt yapının yetersiz oluşu ve geçen yıla oranla %50'nin üzerinde yeni abone müracaatının yapılması. Teknik alt yapının revize edilerek düzeltilmesi yönünde TKE yetkililerinin önemli çabaları bulunuyor. Ancak bölge milletvekillerinin konuyla ilgili yenileme çalışmaları için ciddi ödenekler çıkarması gerekiyor. Gerek il valilikleri gerekse TEK yetkilileri bu konuda insan üstü gayret içerisinde. Ancak bunların çözümünde hükümet kanadının da daha duyarlı olması, bölge milletvekillerinin teknik alt yapının değiştirilmesi için gerekli ödenekleri bir an önce çıkarması lazım. Bunun yanında TEK'in 24 saat görev yapacak çok sayıda mobil ekipler oluşturması gerekir."dedi.

Çiftçi kendi elektriğini kendisi Güneş enerji panellerinden üretsin

Kuraklık ve enerji sorunlarıyla boğuşan Türk çiftçisinin güneş enerjisinden elektrik üretimine geçme zamanının da geldiğini vurgulayan Şahin Pamuk Enerji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Cahit Bingöl "Dünyanın birçok ülkesinde devlet destekli olarak çiftçiler kendi enerjilerini kendileri üretmektedir. Türkiye'de de bu mümkündür. Güneş enerjisinden elektrik üreterek çitçilerimiz enerji sorununu çözebilir. Bu konuda hükümetin ciddi adımlar atması ve destekleyici çalışmalar içerisine girmesi gerekir. Son alınan kararlarla Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgeleri bu konuda kapsam dışı bırakılmış, ancak bölgenin güneş ışığından istenilen verimlilikte yararlanacağı özel olarak yapılan araştırmalarla mümkün görülmektedir. Türk çiftçisi kendi elektriğini üretme noktasında başarılı olursa ürün maliyet fiyatlarında da önemli düşüşler görülecektir. Özellikle 2. Ve3. Ürünlerle ilgili sulama çalışmalarındaki enerji açığı güneş enerjisinin elektrik enerjisine çevrilmesiyle mümkün olacaktır. Çiftçilerimizin kendi enerjilerini üretebilmesi için gerek mali gerekse teknik desteklerinin devlet tarafından karşılanması ve bu alanda yapılacak yatırımların ülke ekonomisine büyük bir katma değer olarak dönüş yapacağı unutulmamalıdır " dedi.