TÜRKİYENİN EN BÜYÜK PAMUKCUSUNUN ÇIĞLIĞI

TÜRKİYENİN EN BÜYÜK PAMUKCUSUNUN ÇIĞLIĞI

Ulusal Pamuk Zirvesi-Değerli Konuklar; Bölgemizin saygın üreticileri bugün burada GTB'yi temsilen konuşmama rağmen bilinsin ki; tüm Güneydoğu Borsa ve üreticileri adına konuşuyorum, Çırçırcılarıda üreticilerin arasına koydum; hangi sıfatla anacağımı bilemedim, çünki kimse bize sanayici demiyor, Tüccar demiyor, Esnaf demiyor ama gelen giden bilgili bilgisiz herkes eleştiriyor ve devamlı bizleri rehabilite etmeye çalışıyorlar. Hatta biz öyle alıştı ki suçlamalara bile tüm Tekstil sektörünün suçlusu ve en zayıf halkası biziz sanmaya başladık. Ben Şahin Pamuk olarak bu kampanya döneminde şu ana kadar yaklaşık 90 bin ton kütlü pamuk aldım. Henüz 2011-12 kampanya döneminin bitmesine 13 gün var ve sanırım bu 100 bin tona yaklaşacak. Bu Rakam Tariş, Çukobirlik ve Antbirlik gibi Kooperatiflerin toplam aldıklarından daha fazla bir rakamdır ve bu tek bir merkezde gerçekleşmiştir.

1996 YILINDAN BERİDE TEK BALYA SİSTEMİYLE ÇALIŞMAKTAYIZ.

TEK BALYA ÖNERİSİNİ İLK UYGULAYANDAN BİRİ SANKODUR VE BU ÖNERİYİ YILLARDIR İLK SANKO DİLE GETİRMİŞTİR.SİZE TEK BALYA SİSTEMİNİ YENİDEN ANLATACAK DEĞİLİM AMA BEN TEK BALYA SİSTEMİNİN HVI DEĞERLENDİRME VE TİPLEME STANDARTLARININ OLUŞUMUNDA 2001 YILINDA ÇIKAN TEBLİĞİN DOĞRULUĞUNA BİR FİİL İÇİNDE ÇALIŞTIGIM İÇİN EMİNİM.ÇÜNKÜ BENDE DE HVI LABARATUARI VAR VE HER KAMYON KÜTLÜ PAMUGUDA TEST ETTİKTEN SONRA TASNİF EDİYORUZ. TEK BALYA SİSTEMİ İLE BEYANNAME VERDİK. YAPAMAYIZ DEDİLER. PİLOT BÖLGE Ş.URFA DEDİLER. KİMSE GELİP NEDİR NASIL YAPILIR DİYE SORMADI. İLGİNÇTİR BÖLGE MÜDÜRÜLÜĞÜ GAZİANTEPTE OLDUGU HALDE, ÖNLERİNDE CİDDİ BİR ÖRNEK OLDUGU HALDE DEVAMLI Ş.URFA DEDİLER. 100'LERCE ÇIRÇIRCININ UZAK MESAFELERİN BİRKAÇ HVI MAKİNASIYLA PRATİKDE YAPILMASI MÜMKÜN OLMAYACAK ŞEKİLDE YAPMAYA ÇALIŞILIYOR. ŞİMDİ SORUYORUM,

NEDEN BEN DEĞİL,

NEDEN 60 YILLIK GEÇMİŞİ OLAN TARİŞ DEĞİLDE ŞANLIURFA.27/7/2001 TARİHLİ VE 24775 SAYILI RESMİ GAZETE 2001/20 SAYILI PRESELİ PAMUK TEBLİĞİNİN 1. MADDESİNİN 21 AGUSTOS 2009/27326 SAYI İLE DEĞİŞTİRİLEREK YAYINLANDI. YENİ TEBLİĞ İLE BU STANDARTLARIN YAPILMASI BÖLGEYİ, ÜLKEYİ PAMUĞUNU TANIYAN VE 1989 YILINDAN BERİ HVI LABARATUARIYLA ÇALIŞAN BİRİ OLARAK SÖYLÜYORUM Kİ MÜMKÜN DEĞİLDİR.
PEKİ TEK BALYA SİSTEMİ VE STANDARTLARI NEDEN ÖLÜ DOĞAR, NEDEN BUKADAR YANLIŞLARLA DOLUDUR VE NEDEN BUKADAR KARIŞIK HALE SOKULMUŞTUR. ACABA BELLİ BİR YÖRENİN KORKULARI MI VARDIR? KORBEY SATIŞLARI BİTECEK DİYEMİ ÇEKİNİLMEKTEDİR. AJANLIK VE BORSA SİSTEMİ BOZULACAK GİBİ BİR ENDİŞE Mİ TAŞINMAKTADIR. YADA HVI DEĞERLERİ ÜZERİNDEN TEK BALYA SİSTEMİ İLE TİCARET YAPILDIĞINDA EGE PAMUGUNUN FİYATI MI DÜŞECEKTİR YADA ANADOLU PAMUGUNUN FİYATI MI YÜKSELECEKTİR.

BU TÜR ŞEYTANİ SORULAR BENİM VE TÜM BÖLGE PAMUK ÜRETİCİLERİNİN KENDİ KENDİNE SORDUĞU SORULARDIR.CEVABINI ZAMAN İÇERİSİNDE TARİH GÖSTERECEKTİR.

DEĞERLİ DİNLEYİCİLER GEÇEN ÇALIŞTAYDA DA ADIYAMAN VE BÖLGE İPLİKÇİLERİ VARDI DEVAMLI SURETLE ÇIRÇIR ÜRETİCİLERİNİ SUÇLADILAR. YABANCI MADDE KONTİMİNASYON VE RUTUBET KONUSUNDA. BİLİYORSUNUZ TİCARI RUTUBET 8,5 DUR VE ÜSTÜ KESİLİR. ANCAK 8,5 ALTI RUTUBETLERDE ÜRETİCİ ÇIRÇIRCIYA FARK İADE EDER KANUN BUDUR SİZ HİÇ 8,5 ALTINDA PAMUKCUYA İPLİKÇİLERİN FARK İADE ETTİĞİNİ DUYDUNUZ MI? HAYIR!

MAKİNALI HASATTAN HERKES BAHSETTİ.

İLK MAKİNALI HASAT DEMOSTASYONUNU YAPANLARDAN BİRİYİM SAYIN HOCAM ÜNAL EVCİMDE KONUYA VAKIFDIR. ŞUAN GELDİĞİMİZ NOKTAYI MÜSLÜMAN MAHALLESİNDE SALYANGOZ SATMAK OLARAK GÖRÜYORUM. YERLİ USULLERLE EKİM, AMERİKAN USULÜYLE BİÇİM VE TEKRAR YERLİ USULLERLE ÇIRÇIRLAMA. MAKİNALI HASATA TAM UYGUN OLMAYAN TOHUM, SIRTA EKİM ŞARTLARININ YÖRENİN EKOLOJİK ÖZELLİKLERİNDEKİ ZORLUĞU,DEFOLYANT ATMAYI TÜRKİYEDE HİÇ KİMSENİN ZAMANLAMASINI BİLMEMESİ VE YOKLUKLA ÜRETEN ÇİFTÇİNİN PAMUK TOPLAMA MAKİNASINA SAHİP OLMAMASINDAN KAYNAKLI, KİLO VEYA DÖNÜM ÜZERİ ANLAŞMALAR, MAKİNA SAHİPLERİNİN ACELECİLİKLERİ, GÜNLÜK 30 DÖNÜM TOPLAYACAK MAKİNANIN 50-60 DÖNÜM TOPLAYARAK BELKİ KONTİMİNASYONU ENGELLEDİ AMA BU KADAR HIZLI VE YANLIŞLARLA TOPLANMIŞ PAMUĞUN DÖKERİNİ % 10 LARA TAŞIDI. ŞUANKİ ROLLERGİN TESİSLERİMİZ SAWGİN TESİSLERİMİZ BİLE DÜZGÜN BİR ÇIRÇIRLAMA YAPAMAZ.

ŞİMDİ BUKADAR PROBLEM DOLU ,SUÇLANAN ,HANGİ KATAGORİYE KOYMADIĞIMIZ ÇIRÇIRCILARIN SON 5 SENEDİR SİGORTA ŞİRKETLERİ TARAFINDAN SİGORTALANMADIĞINI ÇOK RİSKLİSİN DENİLDİĞİNİ BİLİYORMUSUNUZ? BIRAKIN HAMMADDE VE MAMÜLLERİN SİGORTALANMASINI BİNALARINI BİLE SİGORTALAMIYORLAR.

ULUSLARARASI ORJİNLİ ŞİRKETLER NEDENSE GENEL MERKEZLERİMİZ KABUL ETMİYOR DİYEREK ADANA DAHİL BU TARAFDAKİ FABRİKALARI TEMİNAT ALTINA ALMIYORLAR. DÜŞÜNÜN EN KÜÇÜK ÇIRÇIRININ AMABARINDA 5 BİN TON KÜTLÜ BULUNUR BUNUN ÜÇTE BİRİ KENDİ SERMAYESİ ÜÇTE BİRİ ÇİFÇİNİN EMANETİ ÜÇTE BİRİ TÜCCARINDIR. GÜNLÜK 200 TON KÜTLÜ GİREN FABRİKADA 30-40 TON MAMUL HALE GELİR GERİ KALAN STOKA GİDER. BİR YANGIN SEL VS. GİBİ HALLERDE ÇIRÇIRCI BATAR ÇİFTÇİ BATAR TÜCCAR BATAR. BİNAYIDA SİGORTA ETTİREMEDİĞİ İÇİN İPOTEK GÖSTEREMEZ KREDİDE ALAMAZ.BU ÇIRÇIRCININ NE YAPMASINI BEKLERSİNİZ. BUDA YETMEZMİŞ GİBİ TOZUNUZ ÇIKTI ETRAFI KİRLETİYORSUNUZ BUNU ENGELLEYİN YADA 60 MİLYAR CEZA KESERİZ. 500 MİLYARA SİGORTA ETMEDİKLERİ ÇIRÇIR FABRİKASINA 60 MİLYAR CEZA. ŞİMDİ BU ÜRETİCİLERE, ÇIRÇIRCILARA VE 7,5 MİLYONA PAMUK ÇUVALI BULAMAYAN ÇİFTÇİYE TEK BALYAYI ANLATSANIZ KONTİMİNASYONDAN SÖZ ETSENİZ STANDARTLARI KONUŞSANIZ SİZE BAKAR VE ACI ACI GÜLERLER.

EĞER YAPMAYIN BU İŞİ DİYORSANIZ BUNU YÜKSEK SESLE SÖYLEYİN VE HİÇ BİRİMİZ YAPMAYALIM.

TÜRKİYENİN İHTİYACI OLAN 1,5 MİLYON TON PAMUK.ÜRETİMİ YAKLAŞIK 650 BİN TON İTHAL EDİLECEK MİKTAR 850 TON. BU RAKAMLARLA ÜRETMEYELİM Mİ DİYORSUNUZ.

BİR NUMARALI İHRACAT SEKTÖRÜ OTOMATİV.%90 NINI İTHAL EDEREK İHRAÇ EDİYORUZ. TEKSTİL SEKTÖRÜNDE İSE %25 'İNİ İTHAL EDEREK İHRAÇ EDİYORUZ. YANİ PAMUK VE BERABERİNDE TAŞIDIĞI YAĞLI TOHUM ÜRETİLDİKÇE KATMA DEĞER KAZANIYOR VE CARİ AÇIĞI KAPATMAKTA CİDDİ KATKI SAĞLADIĞI YATSINAMAZ, GÖZ ARDI EDİLEMEZ, YOK SAYILAMAZ.

PAMUK EKİLMELİDİR.

BU KONUDA UPK NIN ZİRVEYİ BURADA YAPMIŞ OLMASINDAN MEMNUNİYET DUYUYORUZ. DİLERİM CİDDİ ÇALIŞMALAR YAPACAK VE KATKI SAĞLAYACAKTIR.

DEĞERLİ KONUKLAR;

AZ ÖNCE SIRALADIĞIM NEDEN VE NİÇİNLERDEN YOLA ÇIKARAK ÜLKEMİZDE LİSANLI DEPOCULUN ACİLEN HAYATA GEÇİRİLMESİ, STOKLAMA, FİNANSMAN VE TASNİFLE BERABER ACİL OLDUĞUNU DÜŞÜNMEKTEYİZ ANCAK LİSANSLI DEPOCULUĞUN OLMASSA OLMAZ YAPI TAŞLARI VARDIR. ÖNCELİKLE TEMELLERİ SAĞLAM ATMAK ZORUNDAYIZ İŞTE BU YÜZDEN TEK BALYA SİSTEMİNE İZMİR'DE VE BELKİDE TARİŞ'TE BAŞLAMA ÖNCELİĞİMİZ OLMALIDIR. VADELİ İŞLEMLER BORSASININ ,MERKEZ BANKASININ BİLE İSTANBULA TAŞINACAĞI DÜŞÜNÜLÜRSE FİNANSIN KALBİ OLAN İSTANBU'A TAŞINMALIDIR. ÇÜNKÜ VOB OLMADAN LİSANLI DEPOCULUK OLAMAZ. HÜKÜMET AYAĞI DEVREYE KONARAK SİGORTA ŞİRKETLERİ ZORLANMALI, ÇIRÇIRDA ZORUNLU SİGORTA KAPSAMINA ALINMALIDIR. BU İŞDE SİGORTA ŞİRKETLERİ KESİNLİKLE KAZANÇLI ÇIKACAKTIR.

DEĞERLİ PAMUK DOSTLARI;

BU İŞİN EN BAŞTAKİ AYAĞI DESTEKLEME PRİMİDİR. DÜNYANIN HERYERİNDE STRATEJİK HAMMADDE OLARAK KABUL EDİLMİŞTİR, VE SENARYOLAR HÜKÜMETLERCE BELİRLENMEKTEDİR. BAKINIZ GEÇEN HAFTA HİNDİSTAN HÜKÜMETİNİN 1 GÜNLÜK İHRACAT YASAĞI DÜNYA BORSASINI NE HALE GETİRMİŞTİR. ÜLKEMİZDE PAMUK MUTLAKA HÜKÜMETLER TARAFINDAN YÖNLENDİRMELİDİR.

BİZİ BİZE BIRAKMAMALIDIR.

ARTIK PAMUK PRİMİNİ ÇIRÇIRCILARIN KESTİĞİ MÜSTAHSİL MAKBUZLARI KESTİKLERİ FATURALAR ESAS ALINRAK KİLOGRAM ÜZERİNDEN VERİLMESİ SON BULMALIDIR. LÜTFEN BU YÜKÜ ÇIRÇIRCILARIN ÜZERİNDEN ALINMASINA YARDIM EDİN. BİZLER SÜREKLİ SUÇLANMAKTAN BIKTIK. BİZLER NAMUSUYLA PARA KAZANMAYA ÇALIŞAN PAMUK İŞÇİLERİYİZ. BİRDE ÜSTÜNE SUİSTİMALLERİN YÜKÜNÜ YÜKLEMEKTEN VAZGEÇİN. PAMUK PRİMLERİ TARIM İL ,İLÇE MÜDÜRLÜKLERİ NEZNİNDE TARLA BAZINDA 3 AŞAMADA DENETLEYEREK PAMUK EKİLİ TAPULARA VERİLMELİDİR.

ÖRNEĞİN DÖNÜM BAŞINA PAMUK EKİLİ TARLAYA 500 TL VERİN, MISIRA, BUĞDAYA FARKLI FARKLI DESTEK MİKTARLARI TAYİN EDİN VE LÜTFEN TARLAYA TOHUM ATILMADAN ÖNCE BU DESKTEKLEMEYİ AÇIKLAYIN. AÇIKLAYIN Kİ BİZ ÇİFTÇİLER BU ÜLKENİN İHTİYACI NEYMİŞ ONU EKELİM. HEM ÜLKEYİ KALKINDIRALIM HEMDE BİZ ZARAR ETMEYELİM.

DEĞERLİ DİNLEYİCİLER;

KONUŞMAMI BİTİRMEDEN ÖNCE TÜRKİYENİN EN BÜYÜK ÇIRÇIR VE PAMUK TEDARİKCİSİ OLARAK GÜNEYDOĞUDAKİ BORSA VE ÜRETİCİLERİ TEMSİLEN 30 YILLIK DENEYİMLERİME LÜTFEN KULAK VERİN. BU ANADOLUNUN ÜRETİCİLERİNİN BORASALARININ ÇIĞLIĞIDIR. BU YANLIZLIĞIMIZIN HAYKIRIŞIDIR. BİZ BÜTÜM EMEK VE BAŞARILARIMIZA RAĞMEN CİDDİYE ALINMADIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUZ.

NEDEN Mİ ?

UPK YÖNETİM KURULU ÜYELERİNE GÖZ ATMANIZI İSTEYECEĞİM VE BURADA BU YÖNETİM KURULUNUN İSİMLERİ VE BÖLGELERİNİ TELAFUZ EDECEĞİM;

SAYIN BAŞKAN BARIŞ KOCAGÖZ. İZMİR

SAYIN LEON PİCON ORTA ANADOLU MERKEZ İSTANBUL.

SAYIN SÜLEYMAN BACAK ANTBİRLİK ANTALYA

SAYIN BELİĞ AZBAZDAR TARİŞ İZMİR

SAYIN FATİH DOĞAN AKDENİZ İHR. BİR. YÖN .KUR. BŞK. YRD.
TEMSİL ETTİĞİ BİRLİĞİ DIŞINDA DÜNYANIN 2. PAMUK İTHALATÇISI OLAN TÜRKİYEDE ARI TARIMIN SAHİBİ. AMERİKAN BREZİLYA, ARJANTİN, YUNANİSTAN PAMUĞUNU İTHAL EDEN ARACI OLAN ŞİRKET VE SANIRIM, BU YÖNETİM KURULUNUN İÇİNDE İTHALATÇILARIN TEMSİLCİSİ GİBİ DURUYOR.

SAYIN MUAMMER ÇALIŞKAN ADANA BORSASI

SAYIN ALİ ÖZBUĞDAY ANTAKYA TOHUMCU

SAYIN EMRE KIZILGÜNEŞLER İZMİR KONFEKSİYONCU EGE İHR BİR.

BURADA KİMSEYİ RENCİDE ETMEK KİMSEYİ KIZDIRMAK KİMSEYLE İLGİLİ ULUSAL ADI GEÇEN BU YERDE FARKLI YORUMLAR YAPMAK İSTEMİYORUM. BİZ HİÇBİR ZAMAN ŞOVEN BİR PENCEREDEN BAKMIYORUZ. BİZ ÜLKEMİZDE VE SEKTÖRÜMÜZDE TAŞ VE HARÇ KOYAN HERKESİN KARŞISINDA EĞİLİRİZ. ANCAK BİZ BURADA ANADOLUDAN BİR YADA İKİ TEMSİLCİ BULUNMASINI İSTERDİK. HİÇ OLMAZSA YILLARDIR BURAYA EMEĞİ GEÇEN SANKO HOLDİNGİ KEŞKE GÖRSEYDİK
UPK'NIN BUNU CİDDİ OLARAK ELE ALACAĞINI BİR DAHAKİ SEÇİMDE GEREĞİNİ YAPACAĞINI UMUYORUZ.

DEĞERLİ DİNLİYİCELER SÖZLERİMİ MEVLANANIN UYARLADIĞIM ANEKTODUYLA BİTEREYİM;

SAYGI DEĞER İZMİRLİLER, SEVGİLİ İSTANBULLULAR, CİĞERİMİZ BATILILAR,
PARMAKLARINIZI GÖZLERİNİZE GÖTÜRÜNÜZ VE GÖZLERİNİZİ KAPATINIZ.
HİÇ BİRŞEY GÖRMEYECEKSİNİZ ..

SİZ GÖRMÜYORSUNUZ DİYE ŞANLIURFALILAR, GAZİANTEPLİLER, DİYARBAKIRLILAR YOK DEĞİLDİR...
HEPİNİZİ SAYGIYLA SELAMLIYORUM.

BU ZİRVENİN PAMUK SEKTÖRÜNE HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM.

B.CAHİT BİNGÖL
ŞAHİN PAMUK ENERJİ

BEREKET TV CANLI YAYIN ARŞİV