PAMUK S.O.S VERİYOR

PAMUK S.O.S VERİYOR

Türkiyenin en büyük pamuk tedarikçisi Şahin Pamuk Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Cahit Bingöl, pamuğun ve pamuk çiftçisinin desteklenmesi konusunda yetkililerin bir an önce harekete geçmesini bekliyor?

Dünya Anadolu pamuğunu yok etmeye çalışıyor. Emtia fiyatlarındaki Amerika'ya dayalı istikrarlı düşüş ve Obama nın "Gıda enflasyonu istemiyoruz" cümlesi en fazla pamuk fiyatlarına yansıdı.
Temmuz teminli New York(ICE) 67 cent /lbs altına düştü. Yapay elyafın da altında seyreden fiyatlar adeta bizde yıkıma doğru gidiyor. Geçen dönemin Türk tüketicilerine verdiği zarar bir milyar doların üzerinde iken bu günlerde ise Türk pamukçusuna verdiği zarar ise çoktan 1 Milyar Doların üzerine çıktı. Tüm dünya özellikle Amerika ki, en büyük üretici, sözde serbest piyasa ekonomisi lideri, haksız ticaret rekabetinde kendi tarım ürünlerini destekleme programından vazgeçmek istemiyor bu konsensus Başkanlık seçimlerine kadar olmayacak gibi... ?diyerek sözlerine devam eden Bingöl, ?Brezilya Dünya Ticaret Örgütüne yaptığı şikayet de para etmedi. Amerika bildiğini acımasızca uyguluyor. ABD?nin sanal borsa üzerindeki etkinliği ve üreticilerine sağladığı sübvansiyonlar küresel pamuk fiyatını yapay olarak düşürüyor yine 2009 yılında ABD?nin ihracat kredi kolaylığı ve sübvansiyonları ile pamuk fiyatının 29.00 cent / lbs ye kadar düşmesi sonucunda mağdur olan dünya çiftçisi unutulmadı. Diğer ülkelerin ABD ve DTÖ ile uğraşacak ne güçleri ne de yeterli sermayeleri var. Anadolu pamuğunu yok etmeye çalışan bu kısır döngüye artık ne olursa olsun dur demek zorundayız.?dedi.

Bingöl, Ülkemin pamuk çiftçisinin haykırışlarına ve batışına kimse kulak tıkayamaz. Gelecek sene daha da aşağıda olacak gibi duran fiyatlar öncelikle Türk tüketicisini ve pamuk üreticisini vuracak 2014 yılında da ekimden vazgeçen çiftçi, 1,5 milyon ton hammadde ihtiyacı bizi Yunan, Suriye ve özellikle Amerikan pamuğuna muhtaç edecek. 2023?te, 73 Milyar Dolar tekstil ihracatı hedefi şimdiden bir masal olmuş gibi duruyor. Hükümet ve Başbakan?ın acilen bu önemli konuya el atması gerekiyor. Tüm dünya pamuğu desteklerken bizim çiftçimiz öldürülmesin. Pamuk çiftçisinin desteklenmesi gerekiyor. Öyle ya da böyle pamuk üretmek zorundayız. Acilen destekleme prim miktarı artırılmalı ve 70 kuruş?a çıkarılmalıdır. diyerek pamuk ve pamuk çiftçisinin sıkıntılarına dikkati çekti.