PAMUK BİTERSE TEKSTİLDE BİTER

CUMHURİYET GAZETESİNDEN ALINTI --25.08.2012--

Pamuk Biterse Tekstil'de Biter.!

Türkiyedeki pamuk üretiminin tehdit altında olduğunu vurgulayan Ulusal Pamuk Konseyi Üyesi ve Şahin Pamuk Enerji’nin sahibi B.Cahit Bingöl, Üretimin desteklenmesi gerektiğini, aksi halde istihdamın lokomotif sektörlerinden tekstilin de riske gireceğini söyledi. Bingöl, ”Türkiye’de pamuk üretimi biterse tekstil’de biter. Hal böyle olunca işsizlikle birlikte karagaşada gelir” dedi. Bunların önüne geçebilmek için ilk olarak şu anda 46 kuruş olan pamuk prim desteğinin 70 kuruşa çıkarılması gerektiğini söyledi.

Organik pamukta da 250 kuruş olan desteği devletin 100 kuruşa indirdiğini, bunun mutlaka 250 kuruşa çekilmesi gerektiğini belirtti. Böylece daha fazla tonlarda pamuk üreterek Çin, Hindistan, Pakistan’la rekabet edilebileceğini anlattı.

B.Cahit Bingöl, pamukta yaşanan sıkıntıların Türk pamukçusuna verdiği zararın 1 milyar doların üzerinde olduğunu ifade etti. Bu nedenle tek balya sistemine geçilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Pamuk fiyatlarında kaydedilen gerileme, pamuk ekim alanlarının azalmasına, dolayısıyla üretimin gerilemesine yol açıyor. ABD tarım bakanlığının tahminlerine göre Türkiye’de bu yıl pamuk ekim alanı ve üretiminin yüzde 13 azalması bekleniyor. Buna görev üretim, 420 bin hektar ve 630 bin tona (2.89 milyon balya) düşecek.