SİGORTA ŞİRKETLERİ ÜLKEYİ ŞİMDİDEN 2 YE BÖLDÜ

PAMUK VE PAMUK TEDARİKCİLERİ ALLAHA EMANET

Yerli ve Yabancı Yatırımcılar Ürkerse Kaçar .!

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Pamuk Allaha emanet

Gaziantep başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesinde faaliyet gösteren pamuk depoları ve çırçır fabrikalarını sigortalamayan sigorta şirketleri üretici ve sanayiciyi çileden çıkardı. Türkiye Pamuk Konseyi Üyesi Burhan Cahit Bingöl sigorta şirketlerine tepki göstererek Türkiye sınırlarında herhangi bir değişim mi olacak ki sigorta şirketleri Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki çırçır fabrikalarını ve pamuk üretim tesislerini sigortalamıyor dedi. Konuyla ilgili ayrıntılı bir açıklama yapan Türkiye Pamuk Konseyi Üyesi ve Şahin Pamuk Enerji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Cahit Bingöl Güneydoğu Anadolu Bölgesinde pamuk üreticilerinin ve işletmelerin bundan sonra Allaha emanet olduğunu sigorta şirketlerinin Güneydoğun Anadolu Bölgesinde pamuk üreticilerinin ürünlerini ve çırçır ve pres fabrikalarını sigorta etmediklerini belirterek “Gaziantep başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesinde pamuk üreticileri ve pamuk işletme tesisleri artık yerli ve yabancı sigorta şirketleri tarafından sigorta edilmiyor. Yabancı sigorta şirketlerinin hiçbir gerekçe göstermeden bölgeye yönelik başlattığı ambargoya yerli sigorta şirketleri de katılınca Türk pamuğu ve buna bağlı olarak tekstili amiyane bir tabir olacak ama artık resmen Allaha emanet. Yabancı kökenli sigorta şirketlerine ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde pamukların sigortalanmasına ambargo koyan bütün sigorta şirketlerine sormak istiyorum. Türkiye sınırlarında bir değişiklik olacak ta bizim mi haberimiz yok veya Misak-ı milli sınırları değişti de Güneydoğu Anadolu sınır dışı mı bırakıldı da siz batı bölgelerinin pamuklarını ve pamuk üreticileriyle işletmecilerinin tesislerini sigorta ettiriyorsunuz da Güneydoğu Anadolu Bölgesine sessiz bir ambargo uyguluyorsunuz. Bunun sebebini mutlaka açıklayın. Ne biliyorsanız söyleyin bütün Türkiye bilsin, bütün dünya öğrensin.”dedi.

 Gaziantep ve bölge  sanayicisi ve üreticisi dürüsttür

 Güneydoğu Anadolu Bölgesinde pamuk üreticilerine büyük bir darbe vuran sigorta şirketlerinin yaptığı yanlıştan dönmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Türkiye Ulusal Pamuk Konseyi Üyesi ve Şahin Pamuk Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Cahit Bingöl “Yerli ve yabancı sigorta şirketlerinin bu uygulaması ortaya çirkin ithamlar ve dedikodular çıkarıyor. Türkiye’nin ve dünyanın ekonomi devi Gaziantep’te hangi dalda ve alanda olursa olsun sanayici ve üreticiler namusludur, dürüsttür. Bu özellikler bütün Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşayan üretici ve sanayiciler içinde geçerlidir. Sigorta şirketleri bu gün pamukçulara ambargo uygulayarak malları sigorta etmekten kaçıyor, yarın aynı ambargoyu diğer sanayi kollarına da uygulanabilir. Nitekim aldığımız duyumlara göre Güneydoğu Anadolu Bölgesinin bazı illerini şimdiden her alanda kara listeye almışlar. Bu konuda Sanayi ve Ticaret Bakanımız Sayın Nihat Ergün’den, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan destek bekliyoruz. Bu güne kadar üreten, istihdam yaratan, Türk tekstilini ayakta tutan pamuk sektörüne sigorta şirketlerinin uyguladığı bu ambargonun amacı nedir, neden böyle bir ambargo uyguluyorlar, bizim bilmediğimiz bir şey mi var. Bu sorularımıza sigorta şirketlerinden yanıt bekliyoruz. Yapılmak istenen Güneydoğu Anadolu’da endüstriyel tarımı bitirmek mi ? Yurt dışından bu yönde sigorta şirketleri emirler mi alıyor. Türk pamuğuna ambargo uygulama kararının bu farklı bir versiyonu, farklı bir senaryosu mu? Burada pamukla birlikte Türk tekstili de mi bitirilmek isteniyor. Bu sigorta şirketleri emirleri nereden alıyor ? Bu Harran ovasına, Barak ovasına, Mardin ovalarına vurulan bir darbe değil mi ? Ben bu gün bu sektörden çekilsem en az 5 bin aile ve buna bağlı elli bin insan mağdur olur. Ama ben ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki sanayici ve pamuk işletmeleri bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

 Sanayici ve yerli ve yabancı yatırımcılar ürkerse bölgeden kaçar

 Sigorta Şirketlerinin Güneydoğu Anadolu Bölgesine yönelik tutumunun yatırımcıları ve sanayicileri ürküteceğine de dikkat çeken Ulusal Pamuk Konseyi Üyesi burhan Cahit Bingöl “Sigorta şirketleri tarafından Güneydoğu Anadolu Bölgesinde pamuk üreticilerine, çırçır ve pres fabrikalarıyla depolara yönelik uygulanan bu sessiz ambargo bölgeye yatırım yapan sanayici ve iş adamlarıyla yabancı sermayeyi de bölgeden kaçırır. Temelde yabancı sigorta şirketlerinin amacı bölgede sanayiyi bitirmek, işsizliği arttırmak ve bölge ekonomisini kaosa mı sokmaktır. Bugün pamuk ve pamuk işletmecilerine yönelik uygulanan ambargo takstil ve tekstilin bütün yan sektörlerini olumsuz etkileyecektir. Bu ülkeye, bu ülkede yaşayan insanlara, alın teriyle üretim yapan tarım sektöründeki insanlarımıza, bu ürünlere katma değer katan sanayici ve iş adamlarımıza yönelik bu haksız uygulamaya son verilmesini istiyoruz” dedi.