GAZİANTEP'DE UPK TOPLANTISI SONRASINDA VERİLEN REPORTAJ

GAZİANTEP OLAY GAZETESİ UPK REPORTAJI

Türkiyenin en büyük pamuk üreticisi olan Şahin Pamuk Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Cahit Bingöl, Şanlıurfa da düzenlenen 2. nci Ulusal Pamuk Zirvesin'de yaptığı konuşmada, tüm pamukçular tarafından ayakta dakikalarca alkışlandı.


1.5 milyon ton pamuk ihtiyacı olan ülkede, üretimin 650 bin ton olduğunu, ithalatın 850 bin tonlarda bulunduğunu söyleyen Türkiye nin en büyük pamuk üreticisi olan Şahin Pamuk Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Cahit Bingöl,  lisanslı depoculuğun aciliyet arz ettiğini, destekleme primlerinin arttırılmasını, VOB'un İstanbul?a taşınmasını, tek balya sistemini savundu. Burhan Cahit Bingöl, pamuk üretilerine de seslenerek, Çırçırcıları sigorta şirketleri teminat altına almıyorlar. Bunu biliyormuydunuz dedi.

 

Türkiye'nin en büyük pamuk üreticisi olan Şahin Pamuk Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Cahit Bingöl, Otomotivde yüzde 90'ı ithalatla karşılanırken, tekstilde yüzde 25i ithalatla yapılıyor. Abdulkadir Konukoğlu?nun dediği gibi Doğumdan ölüme kadar tekstil vardır sözünü hatırlatarak, Tekstil vardır var olacaktır? dedi.

Batı ya ve Ankara ya Mevlana nın sözüyle örnek veren Burhan Cahit Bingöl, Parmaklarınızı gözlerinize götürüp kapatınız. Hiçbir şey görmeyeceksiniz.

Ama siz görmüyorsunuz diye, Gaziantep, Şanlıurfa,Diyarbakır, Kahramanmaraş ve Adanalılaryok değil ifadesini kullandı. Burhan Cahit Bingöl, Türkiye'nin mutlak surette, uzun vadede pamuk üretmeye çok ciddi ihtiyacı olduğunu da vurgulayarak, Türkiye'nin cari açığını ve Türkiye'nin teksili için 2023'te 72 milyar dolarlık bir konfeksiyon ihracatını gerçekleştirmek adına, bizim 2.5 milyon tonluk pamuk üretmemiz gerekiyor. Bundan dolayı, bugünlerden başlayarak, planlayarak, hükümetle, tüm üreticilerle birlikte ve aracılarla bunun yarınlarını, alt yapısını yapmak zorundayız. Gaziantep iplik ve teksil sektörünün en önemli merkezlerinden birtanesi. Gaziantep deyince, özellikle Sanko Holding, Türkiye'nin en büyüğü. Yüzde 60 civarında üretimi olan pamuğu kendi bölgesinden almakta. Zorunlu olarak sıkıştığında dışardan ithal etmekte. Ama gönül ister ki, tüm Türkiye'deki iplikçiler, yörenin pamuğunu kullansınlar ve üretim arttırarak, hepsi, hep birlikte yetecek kadar pamuğu alıp tüketsinler. Gaziantep bu konuda hep önder olmuştur ve olmaya devam edecektir" şeklinde konuştu.