ORGANİK PAMUK

Organik terimi ile anlatılmak istenen , organik ürünün yetiştirilme ve işlenme yollarıdır.Temel kavramlar olarak inorganik maddelerin kullanılmaması. suni gübre vs gibi.Böcek ilaçlarının kullanılmaması .ve Bunların yanında cevresindede ürünü etkileyecek mesafede böcek ilacı gübreleme vs yapılmamasıdır.

Organik pamuk yetiştirme birtakım sertifikasyonlarlada desteklenmektedir.

Organik pamuk yetiştirilecek tarlanın 3 yıl organik şartlara uygun tarım sürecinden geçmiş olması gerekmektedir.

Pamuk tarımı yapılan ürünler arasında nazik bir bitki olmasından dolayı, en cok antiböcek ilaç kullanılan bir üründür.İşin kötü tarafı kullanılan ilaçların pamuk liflerinin içinin boş tüp şeklinde olması ve kimyasalları tutmasından dolayı liflere işlemesidir.pamuk yıkansa bile kimyasallar liften uzaklaşmamaktadır. kimyasallar pamuk kozasında lifler yanında pamuk çekirdeği olan çiğitede gecmektedir.Çiğittende gerek yağ yapaımında pamuk yağına gerekse küspe ile hayvan yemlerine aktarılmaktadır.

USA pamuğu yetiştirilmesinde kimyasal ilaçlar ve gübrelenme yapıldığı için kimyasal bulaşması çok daha fazla olmaktadır.Buna ek olarak pamuk toplanması sırasında toplama öncesi yapılan ilaçlamalar bu kimyasal kalıntı olayını maximum seviyeye çıkartmaktadır.

Anadolu pamuğunun avantajları ise , bölge itibari ile toprak verimli olduğundan gübre ihtiyacı azdır. ve doğal gübre ile bu ihtiyaç kolayca tedarik edilebilir.Ve bölge iklim yapısı zararlı böceklerin yaşaması için çok uygun olmadığı için anti böcek kimyasallarına da ihtiyaç daha az olacaktır.